"

Cestovatelské kino - Havaj

27. 02. 2018 , aktualizace: 28. 02. 2018 , akce již proběhla Sdílej na CentrumBrna.cz

Žít svůj sen. Na souostroví Havaj žádný zázrak, právě naopak, každodenní realita. V zemi obklopené Tichým oceánem najdou návštěvníci snad všechno, co hledají – úchvatné korálové útesy, nádherné původní deštné pralesy, lávové pouště, pohádkové pláže, tropická údolí, fascinující vulkanický národní park, aktivní sopky, jehličnaté lesy i vysokohorské pásmo. Možnost poznat zemi, kde vás přivítají voňavým lei věncem, kde i palmy tancují hula, kde si surfeři plní své sny, kde se dá stále ucítit spiritualita dávných kultur a kde jsou lidé až zázračně milí, nabídne Cestovatelské kino ve čtvrtek 8. března v brněnském Kině Scala.

O svém ročním pobytu na Havaji bude mluvit cestovatel Petr Nazarov.

“Pokud člověk přijede na Havaj, je očarován nejen poklidnou atmosférou nebo podnebím ale i rozmanitou přírodou. Někteří turisté přijíždějí na Havaj jen surfovat nebo odpočívat. Ale ti, co mají rádi přírodu by určitě měli navštívit ostrovy Maui, Kauai nebo Big Island,” doporučuje Petr Nazarov, který na Havaj zavítal poprvé před dvanácti lety. “Celkově jsem tam byl třikrát, dohromady jsem tam strávil jeden rok života. Můj cestovatelský sen byl a stále je Francouzská Polynésie, ale Havaj mě přitáhla i z několika dalších důvodů. Na Havaji mně vyhovovalo hlavně podnebí, celoročně teplý oceán a na pobřeží většinou příjemně slunečné dny během celého roku,” říká Nazarov a přibližuje i místní život: “Speciality jsou na Havaji různé, i díky promíšení kultur. Tradiční kuchyně na Havaji využívá zejména přípravu jídel z místních zdrojů – z čerstvých mořských plodů, drůbeže, vepřového masa, zeleniny, tropického ovoce – ananas, avokádo, kokos, mango a papája. Havajská kuchyně z výše uvedených důvodů zahrnuje i japonské, čínské, korejské, filipínské, portugalské a také thajské nebo vietnamské speciality.” Připomíná i to, že na Havaji žije už jen necelých dvacet procent původních Havajců, kteří se samozřejmě liší od jiných kultur. “Mně osobně ze všech kultur na Havaji byli nejbližší právě Havajci. Na ostrově Molokai, kde jsem strávil devět měsíců, je nejvyšší procentuální zastoupení Havajců, a to skoro čtyřicet procent. I proto tento ostrov má trochu jinou, ještě více přátelštější atmosféru, než ostrovy ostatní,” dodává.

Petr Nazarov

procestoval několik desítek zemí a v některých z nich na několik měsíců, či dokonce let zakotvil. K cestování po zemích celého světa postupně přidal i fotografování. Cestování mu dalo víc než všechny školy světa, jelikož je pro mě tou nejzajímavější a nejpoučnější školou života. “Kromě poznávání nových míst a kultur jsem si při svých cestách uvědomil spoustu souvislostí, které by mě doma v obývacím pokoji asi nikdy nenapadly, a hlavně jsem měl dostatek času nad nimi přemýšlet,” říká Petr.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI